oznakowanie CE

14 listopada br. BEIS (Department for Business, Energy and Industrial Strategy) ogłosiło przesunięcie wymogu zastąpienia unijnego oznakowania towarowego CE znakiem UKCA (UK Conformity Assessed). To oznacza że producenci i importerzy wprowadzający towary na rynek brytyjski będą mogli używać oznakowanie CE przez kolejne 2 lata.

Planowane na 2023 r. wprowadzenie nowych zasad certyfikacji i oznaczenia zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu produkty wprowadzane do obrotu na rynku UK będą mogą nosić zarówno oznakowanie CE, jak i UKCA. Osobne zasady zostaną wprowadzone w przypadku części kategorii produktów, jednak również w tych przypadkach wymóg oznakowania UKCA nie będzie obowiązywał przed 2025 rokiem.

Również rząd UK ogłosił, że uproszczone zasady nanoszenia oznakowania UKCA na produkt będą obowiązywać do końca 2027 roku. Oznacza to, iż do 31 grudnia 2027 r. producenci nie będą musieli fizycznie nanosić brytyjskiego znaku na produkt, a jedynie na towarzyszące dokumenty. Rząd dodatkowo poinformował o rozpoczęciu przeglądu obecnych standardów i regulacji co do oznakowań i certyfikacji bezpieczeństwa, którego celem jest jak największa minimalizacja obciążeń nakładanych na przedsiębiorstwa poprzez innowacyjne rozwiązania.

Szczegółowe informacje o przesunięciu harmonogramu wprowadzania oznakowania towarowego UKCA, jak również planowanych działaniach rządu UK w tym obszarze w komunikacie rządu UK.

Żródło – www.brexit.gov.pl

Agencja Celna "OK-BROK Service"
ul. Mełgiewska 74, 20-234 Lublin

Tel. +48 883 215 795
info@okbrok.pl